HS-G3: Lightweight Mini Portable Steamer for Garments
The HS-G3 is a compact, ultra-lightweight portable garment steamer and mini iron, perfect for travel and home use. Its dual-use design supports both hanging and flat ironing in any angle, with a included travel storage bag for easy portability.
- Ultra-light 0.75 lb design
- 900W power with 15s quick warm-up
- Continuous steam for over 8 minutes
- Suitable for all fabrics
- No water spots left behind
- Dual-use: hanging and flat ironing
Experience effortless wrinkle removal on the go—stay fresh and polished anywhere with this versatile, easy-to-use steamer.
Model
G3
Inner Packaging Dimensions
136*300*69mm
Net Weight of Single Product
478g
Dimensions of Single Product
230*66*42mm
Gross Weight of Single Product
675.8g
QTY per Carton
28
Outer Carton Dimensions
570*320*525mm
Gross Weight per Carton (kg)
20
Volume per Carton (cubic meters)
0.10
Rated Input
220V~
Rated Power
900W
Length of Power Cord
1.8m
Preheat Time
15s
Water Tank Capacity
70mL
Maximum Steam Output
10g/min
Color
White,or customized
Application
Travel,Hotel, Household
Place of Origin
Shenzhen, China
Maximum usage time
Provides continuous ironing for over 8 minutes
Applicable fabrics
All fabrics are suitable
Accessory List
host, velvet bag, instruction manual





| Model | G3 |
|---|---|
| Inner Packaging Dimensions | 136*300*69mm |
| Net Weight of Single Product | 478g |
| Dimensions of Single Product | 230*66*42mm |
| Gross Weight of Single Product | 675.8g |
| QTY per Carton | 28 |
| Outer Carton Dimensions | 570*320*525mm |
| Gross Weight per Carton (kg) | 20 |
| Volume per Carton (cubic meters) | 0.10 |
| Rated Input | 220V~ |
| Rated Power | 900W |
| Length of Power Cord | 1.8m |
| Preheat Time | 15s |
| Water Tank Capacity | 70mL |
| Maximum Steam Output | 10g/min |
| Color | White,or customized |
| Application | Travel,Hotel, Household |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Maximum usage time | Provides continuous ironing for over 8 minutes |
| Applicable fabrics | All fabrics are suitable |
| Accessory List | host, velvet bag, instruction manual |








